HOTEL BLACK&WHITE

wygodne pokoje / klimatyczna restauracja / konferencje.

Wygodne pokoje hotelowe

Pokoje zostały zaprojektowane z myślą o komforcie i wygodzie pobytu.

Restauracja

Spróbuj lokalnych specjalności i dań kuchni regionalnej oraz europejskiej. 

Usługi dodatkowe

W hotelu zorganizujesz konferencje, szkolenie czy spotkanie biznesowe. 

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Wakacje w Zakopanem nie muszą koncentrować się tylko wokół Krupówek albo gór. Dobrze połączyć wiele aktywności razem – także i tę, która nazywa się zwiedzaniem. Jednym ze zdecydowanie najciekawszych obiektów wartych zwiedzenia w sercu Tatr jest cmentarz na Pęksowym Brzyzku.

Dojazd

Dotrzeć do cmentarza jest łatwo – stojąc u wylotu Krupówek, na skrzyżowaniu z ulicą Kościeliską, udajemy się w lewo. Idąc kilka minut w kierunku Krzeptówek, docieramy do Pęksowego Brzyzka. Co takiego niezwykłego jest w tym cmentarzu? Przede wszystkim to, że stanowi on swoisty panteon, a więc miejsce pochówku osób znanych, zasłużonych, które zapisały się wielkimi literami na kartach historii Podhala i Tatr. 

Historia

Cmentarz powstał w wieku XIX, a od początku wieku XX otrzymał przydomek cmentarza zasłużonych. Co istotne, na niewielkiej jego powierzchni można nie tylko zatrzymywać się kolejno przy pomnikach Znanych i Wielkich, ale też podziwiać same grobowce.

Każdy z nich jest dziełem sztuki, wykonanym w niepowtarzalnym stylu, mogącym zaistnieć tylko na Podhalu. Spośród pochowanych na Pęksowym Brzyzku wystarczy wymienić: Kornela Makuszyńskiego, Stanisława Witkiewicza, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Stanisława Marusarza, Tytusa Chałubińskiego czy Jana Długosza.

Wejście na cmentarz możliwe jest przez cały rok – warto go zobaczyć zarówno wtedy, kiedy świeci słońce, jak i wówczas, kiedy groby pokrywa warstwa śniegu. 

BlackAndWhiteHotel.pl - wygodne pokoje / relaks / aktywny wypoczynek

Offline Website Software